Časté dotazy a odpovědi na ně

Jelikož je XDIGR unikátní obchodní platforma, je jasné, že můžete mít otázky. Odpovědi níže!


Principy platformy XDIGR v kostce

Většina lidí při investování nemá moc velkou šanci své finance doopravdy zajímavě zhodnotit (výnosy během let jsou i záporné, maximálně pak v jednotkách %). A při obchodování na burze dokonce větší část z nich skončí v minusu nebo rovnou na nule, neboť nemají potřebné zkušenosti ani čas se obchodování na plný úvazek věnovat tak, jak je třeba.

Platforma XDIGR se proto rozhodla vzít to nejlepší ze světa burzovních obchodů, investic a jednoduchou formu ze světa sázek, a to vše zjednodušila. Tak, že je dostupná komukoli bez znalosti ekonomických teorií a investičních strategií. A vsadit si na slot může každý už od pár stokorun. Díky platformě může všechny starosti s obchodováním těžař na XDIGRu hodit za hlavu. Nemusí řešit obchodní licence, platit registrační poplatky a ani se o obchody denně starat.

Těžba světových trhů tedy spočívá na realizaci burzovních obchodů prostřednictvím předpřipravených slotů. Jednotlivé sloty obsahují připravené tituly (například komodity, indexy, akcie, měnové páry, kryptoměny apod.), s definovaným stropem pro investici, směrem vývoje (růst či pokles) a předpokládaným ziskem. To vše těžařům na XDIGRu (uživatelům s účtem na platformě) umožňuje získat zisk nejen v případě růstu zvolených trhů, ale dokonce i v případě poklesu

 

Platforma XDIGR umožňuje svým těžařům (uživatelům s XDIGR účtem) přes intuitivní rozhraní platformy přeneseně řečeno „těžit” zisk burzovních obchodů. To celé prostřednictvím slotů, do kterých odborníci připravují burzovní tituly, na kterých je potenciál získat v rámci definovaného horizontu zisk

Slot je od samého začátku koncipován jako vybrané těžební místo (neboli pool), který má časové a finanční omezení a obsahuje vybraný burzovní titul (například komodity, indexy, akcie, měnové páry, kryptoměny atd.), jeho plánovanou hodnotu, potenciální zisk a zároveň maximální možnou ztrátu (vyšší pak nemůže realizovat).. 

Aby se uživatel mohl skrz slot podílet na zisku či ztrátě, stačí mu vytvořit si účet na naší platformě, vybrat si slotposlat do něj vklad. Následně již čeká, než slot doběhne a nahlásí mu výsledek. Může buď „prohrát”, a to část anebo celý vklad, nebo „vyhrát”. V tom případě se výsledek může pohybovat klidně i v násobcích vkladu.

Důležité: XDIGR v rámci slotu zprostředkovává obchodní příležitost na burze skrze dealingové oddělení stockX, a to dle definovaných parametrů. Slot není cenným papírem ani formou závazku mezi XDIGRem a uživatelem. Informace uvedené ve slotu jsou pouze informativní a nezaručují predikovaný zisk, tedy ani návratnost vkladu.

Platforma XDIGR je pro všechny typy investorů, jak pro běžné dynamicky orientované a spekulující, tak i pro sázkaře

Investoři si díky platformě XDIGR mohou rozšířit portfolio o krátkodobé (dny nebo týdny) a střednědobé (měsíce až rok) dynamické tituly, které jim mohou přinést i násobky vkladu. Sluší se ovšem říct, že také můžou skončit v záporu (jako u většiny jiných titulů), v některých případech je riziko až takové, že přijdou o vklad. Ovšem potenciál zhodnocení se na XDIGRu, pokud sázka na pohyb titulu na daném trhu vyjde, pak klidně počítá i v desítkách až stovkách procent.

Pro sázkaře se jedná o rozšíření jejich záběru, na který si mohou vsadit. Oproti jiným sázkám, na platformě XDIGR je pravděpodobnost výhry (tedy že slot skončí v kladných číslech) až 1:10. Což je rozdíl oproti jiným sázkám, kdy je někdy až astronomická pravděpodobnost, že vyhraje. Tedy pokud sází na něco, co mu může přinést opravdu značnou výhru. Na platformě XDIGR může získat i násobky. A pravděpodobnost prohry (tedy že se slot nezhodnotí) je cca 9:10.

A v neposlední řadě na spekulující investory a lidi, kteří by si chtěli vyzkoušet burzovní obchody, ale nechce se jim načítat spoustu teorie a získávat draze zkušenosti při prodělávání. Většina lidí totiž na burze vydělá. Využitím platformy XDIGR navíc nemusí ani řešit žádné licence na burzovní obchodování, shánění brokera nebo řešení investičního účtu.

Konkrétně jde o zjednodušené obchodování na světových burzách prostřednictvím odborníky předpřipravených slotů. Záleží tedy, jak se na problematiku díváte. Z jistého úhlu je to sázka, jelikož pravděpodobnost zhodnocení je 1:10 oproti běžným sázkám, kde je při šanci na zajímavou výhru pravděpodobnost spíše minimální. Z jiného pohledu se jedná o klasické krátkodobé až spekulativní investice (reálně u slotů probíhá tzv. shortování a obchodování na páku).

Jako u investování do běžných titulů (podílové fondy, dluhopisy, akcie, certifikáty apod.), i na platformě XDIGR můžete skončit maximálně na 0, tedy přijít o svůj vklad. To se tedy podobá klasickému sázení, kdy člověk buď vyhraje, nebo přijde o celý svůj vklad. V žádném takovém případě, a ani na XDIGRu, nemůžete skončit v záporu

Ovšem s pravděpodobností, že 1 z 5–10 slotů na platformě XDIGR skončí s násobkem vkladu a tedy zhodnotí vklady těžařů (uživatelů s účtem na platformě). A zhodnotit je může klidně o násobky (tedy nejen o desítky %, ale až o stovky). To je zásadní rozdíl oproti klasickému investování. Ohledně časového rámce, sloty se podobají sázení – jsou na předem danou dobu od spuštění a po ní skončí a informují své těžaře (u investic člověk čeká i měsíce a roky na zhodnocení v desítkách % a přitom může skončit klidně s méně penězi, než původně do daných titulů vložil).

Autory platformy jsou Jan Hendrych a Lukáš Kruntorád, kteří se podílejí na běhu české zavedené crowdfundingové platformy INVESTER a zároveň na běhu  investiční společnosti stockX. Zmíněná společnost se právě věnuje burzovním obchodům, a tak přišel nápad na XDIGR, které by celý tento komplexní svět obchodů na burze ve zjednodušené verzi přinesl i běžným lidem, tedy jak investorům (konzervativním, dynamickým i spekulujícím), tak klasickým sázkařům.

Investování je obvykle spojeno s nákupem akcií a jiných cenných papírů na různých světových burzách. Trhy přitom mají obecně tendenci kolísat – někdy hodnota titulů roste, jindy klesá. A to nejen v rámci let, ale i v rámci hodin v obchodní den.

Platforma XDIGR navíc u svých slotů využívá tzv. obchodování s finanční pákou. To jí umožňuje zcela legálně navýšit potenciální zisky z burzovních transakcí (nákup a prodej titulů), ačkoli vlastní pouze zlomek k tomu potřebných financí. Obchodování s pákou může být výhodné, jelikož nevyžaduje mít na začátku větší kapitál, aby obchodník mohl uzavírat transakce s vysokou hodnotou. S tím ovšem souvisí vyšší riziko – čím je transakce větší, tím větší je vliv tržních změn.

A kromě toho umí XDIGR vydělávat i v případě, že trh s daným titulem (třeba komoditou jako je stříbro) zrovna klesá. Jde o tzv. shortování (tzv. prodej na krátko), tedy sázení na to, že vybrané cenné papíry budou klesat (kromě komodit například i akcie, indexy, měnové páry či dluhopisy). Shortování je tedy založeno na tom, že se prodává za vyšší cenu, aby se následně mohlo nakoupit za nižší. Platforma XDIGR takto umí vydělávat i v případě, že trhy zrovna klesají.

Bez nezbytné obchodní licence máte podíl na zisku burzovních obchodů bez vynaložení času, bez vědomostí a také bez potřebných obchodních dovedností. To vše prostřednictvím slotů, které připravili specialisté z oboru, kteří se v něm pohybují víc jak 2 dekády. Oproti investičním platformám nabízí XDIGR daleko větší potenciál zhodnocení (díky využití tzv. pákového efektu), ač je to samozřejmě spojeno s rizikem ztráty části nebo celého vkladu. Oproti různým sázkovým platformám a sázení jako takovému XDIGR nabízí větší šanci na výhru, resp. na výhru opravdu zajímavé částky.

Co zajímá naše těžaře nejvíc

Ano, vydělat slotech, které nabízejí podíl na zisku burzovních obchodů, mohou pouze naši těžaři, tedy registrovaní uživatelé. Samotná registrace je několika minut, stačí zadat na registrační stránce jméno, příjmení, e-mail a telefonní číslo, potvrdit souhlas a kliknutím na tlačítko v e-mailu registraci potvrdit. A to je vše. Pak už hurá na prohlídku slotů!

Koupit si podíl na zisku nebo ztrátě slotu mohou pouze naši registrovaní uživatelé. Registrace je ovšem otázkou minut. Máte-li již svůj účet, stačí si vybrat slot. Jak na to? Vybírat můžete z několika parametrů. Některé jsou na dny, jiné až na rok, některé mají nižší cílovou částku a jiné vyšší. Liší se i odhadovaným rizikem a potenciálem zhodnocení. Až si jeden či více vyberete, stačí se přihlásit do svého účtu, v záložce Sloty kliknout u vybraného slotu kliknout na tlačítko Začít těžit. Následně jednoduše poukážete peníze do slotu a to je vše. Slotů si můžete vybrat, kolik jen chcete.

Nikoli, vybrat si můžete kolik jen chcete slotů. Limituje vás u každého jen výše cílové částky daného slotu a váš rozpočet. Jen připomínáme, že zajímavé zhodnocení přináší v průměru 1 z 5–10 slotů. Proto se nabízí vybrat jich víc a peníze rozdělit do více vkladů. Ale vše je samozřejmě zcela na vás.

Pokud skončí slot po ukončení “těžby” v zisku (sloty jsou vždy definované časem, po který těžba běží), znásobený vklad se vám převede do Peněženky, kterou kdykoli najdete po přihlášení ke svému uživatelskému účtu. Peníze z ní následně můžete využít ke vkladům do dalších slotů a nemusíte je převádět z účtu. Pokud byste si část či kompletní zisk chtěli vybrat, stačí si zvolit, na který účet vám je pak máme poslat.

Na platformě XDIGR nenarazíte na žádné běžné poplatky jakou jsou vstupní poplatky třeba na investičních platformách ani poplatky za správu investice apod. Jediný poplatek, který u nás platíte je v tom případě, že vsadíte na ziskový slot. Pouze tehdy si platforma vezme 20 % z případného zisku. Pokud skončí slot ztrátový, žádné poplatky si nenapočítá. Zisk tedy máme pouze v případě, že jej máte i vy. Tím spíše se snažíme maximalizovat šance na kladné výsledky našich slotů.

V případě, že jako uživatel internetové platformy XDIGR odvádíte daně v České republice v souladu s § 2 odstavce 2 ZDP, pak jsou příjmy podle § 10 odstavce 1 písm. q) ZDP ostatním zdanitelným příjmem. Do této kategorie pak spadají veškeré příjmy, které plynoucí z platformy xdigr.cz.

Upozorňujeme, že následující podklady jsme připravili ve spolupráci s odbornými poradci, ale je důležité vědět, že naše společnost, tedy stockX a.s., provozovatel internetové platformy XDIGR neposkytuje daňové a účetní poradenství. Proto Vás upozorňujeme na nutnost obrátit se s dotazy přímo na Vašeho daňového poradce. 

Sloty

Platforma XDIGR umožňuje svým těžařům (uživatelům s XDIGR účtem) přes intuitivní rozhraní přeneseně řečeno „těžit” zisk burzovních obchodů. To celé prostřednictvím slotů, do kterých odborníci připravují burzovní tituly, u kterých je potenciál získat v rámci definovaného horizontu zisk

Na XDIGRu nenarazíte na běžné vstupní poplatky, jako jsou třeba na investičních platformách a ani na poplatky za správu vkladu (investice) apod. Jediný poplatek, který u nás platíte, je jen v případě, že zvolíte slot, který realizuje zisk – pouze tehdy si strhneme 20 % ze zisku. Pokud slot skončí ve ztrátě, nic si neúčtujeme. Zisk tedy máme jen tehdy, když ho máte i vy. Tím spíš se u slotů snažíme maximalizovat šance na kladné výsledky.

Důležité: XDIGR v rámci slotu zprostředkovává obchodní příležitost na burze skrze dealingové oddělení stockX, a to dle definovaných parametrů. Slot není cenným papírem ani formou závazku mezi XDIGRem a uživatelem. Informace ve slotu jsou jen informativní a nezaručují predikovaný zisk.

Slot je od samého začátku koncipován jako vybrané těžební místo (neboli pool), který má časové a finanční omezení a obsahuje vybraný burzovní titul (například komodity, indexy, akcie, měnové páry, kryptoměny atd.), jeho plánovanou hodnotu, potenciální zisk, který se pohybuje v desítkách procent až v násobcích vkladu, a zároveň maximální možnou ztrátu (vyšší pak nemůže realizovat, jelikož v případě definované ztráty slot jeho správce ukončí).

Aby se uživatel mohl skrz slot podílet na zisku či ztrátě, stačí mu vytvořit si na naší platformě uživatelský účet, vybrat si z nabídky slot a poslat do něj vklad. Následně pouze počká, než u slotu doběhne těžba a nahlásí mu výsledek. Může buď „prohrát”, a to část nebo celý vklad (definováno v detailu daného slotu), nebo „vyhrát” (odhad též v detailu daného slotu). Výsledek těžby (vklad + zisk / vklad – ztráta) uživateli poté načteme do peněženky.

Bez potřebné obchodní licence máte podíl na zisku burzovních obchodů bez vynaložení času, bez vědomostí a také bez potřebných obchodních dovedností. To vše prostřednictvím slotů, které připravili specialisté z oboru, kteří se v něm pohybují víc jak 2 dekády. Oproti investičním platformám nabízí XDIGR daleko větší potenciál zhodnocení (mj. díky využití pákového efektu), ač je to samozřejmě spojeno s rizikem ztráty části nebo celého vkladu. Oproti různým sázkovým platformám a sázení jako takovému XDIGR nabízí větší šanci na výhru, resp. při výhře opravdu zajímavé částky.

Obecné

Politicky exponovaná osoba (PEP) je termín popisující osoby, které zastávají nebo zastávaly významnou veřejnou funkci. Mezi ně patří například hlavy států nebo vlád, vysoce postavení politici, vysoce postavení soudci nebo vojenští důstojníci či členové správních nebo dozorčích orgánů státních podniků.

Status PEP vyžaduje zvýšenou kontrolu ze strany finančních institucí a dalších subjektů, jelikož takoví lidé mohou být vystaveni vyššímu riziku zapojení do korupce nebo jiných nezákonných aktivit kvůli své pozici a vlivu. A tak i my v rámci naší obchodní platformy XDIGR musíme PEP kontrolovat a řešit.

Mezinárodní sankce jsou opatření uvalená jedním nebo více státy, organizacemi nebo mezinárodními institucemi vůči jednotlivcům, skupinám nebo zemím, které porušují mezinárodní právo či jiné normy. Sankce mohou zahrnovat zmrazení majetku, zákazy cestování nebo právě zákazy obchodování.

Pokud prohlásíte, že nejste politicky exponovaná osoba a nejsou vůči vám uplatňovány mezinárodní sankce, potvrzujete tím konkrétně, že:

  1. Nezastáváte ani jste v minulosti nezastávali žádnou významnou veřejnou funkci, která by vás klasifikovala jako PEP.
  2. Na vaše jméno nejsou uvaleny žádné mezinárodní sankce, které by mohly ovlivnit vaši schopnost provádět finanční transakce nebo cestovat.

Toto prohlášení je často vyžadováno finančními institucemi a jinými subjekty jako součást procesu „Know Your Customer“ (KYC) ke splnění požadavků na boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Jakožto platforma nabízející zprostředkování burzovních spekulací přes sloty musíme u našich uživatelů (těžařů) podle zákona č. 253/2008 Sb., tedy dle tzv. AML (Anti-Money Laundering), povinně ověřovat jejich totožnost. Vše probíhá jednoduše, rychle a online.

Pro registraci proto potřebujeme mít od každého těžaře sken jeho občanského průkazu a ověřený bankovní účet, který nám uvedl (ověření probíhá buď přes mikroplatbu ve výši 1 Kč, kterou mu pak přidáme do peněženky, nebo nahráním výpisu z bankovního účtu).

V případě, že se nám těžař neindentifikuje a pošle i přesto do těžby vklad, tak mu následně nebudeme moci peníze vyplatit. A to až do doby, dokud neprovede své kompletní ověření. Zároveň kontrolujeme, zda těžař není politicky exponovaná osoba (PEP) a zda proti němu nejsou uvaleny nějaké sankce.