Obchodní seance aneb časování trhů – průvodce
14. 05. 2025

Obchodní seance aneb časování trhů – průvodce

Burzovní trhy fungují téměř 24 hodin denně, ale aktivita na nich se zásadně liší v závislosti na tom, která část světa právě obchoduje. Rozdělení obchodního dne do hlavních seancí – asijské, evropské a americké – je proto klíčové pro pochopení dynamiky trhů a správné načasování obchodů. Proč je důležité znát otevírací hodiny jednotlivých burz, kdy lze očekávat největší volatilitu (kolísání ceny aktiv)? Na tyto a další otázky se zaměříme v tomto našem článku.

Hlavní světové obchodní seance

Asijská seance

Obchodování: cca 00:00–09:00 UTC

Asijský obchodní den startuje většinou s otevřením tokijské burzy, přibližně kolem půlnoci UTC. V této fázi jsou aktivní hlavně trhy v Japonsku, Číně, Austrálii a Singapuru. Pro seanci je charakteristická nižší likvidita a menší volatilita než v ostatních seancích, výjimkou mohou být momenty, kdy Japonská centrální banka či jiné asijské autority zveřejňují důležitá ekonomická data. Nejvíce se zde obchodují měnové páry a dále například akcie asijsko-pacifického regionu.

Evropská seance

Obchodování: cca 07:00–16:30 UTC

Často se považuje za „střed“ globálního obchodování, protože se překrývá s pozdní asijskou a časnou americkou seancí. Obzvláště kolem otevření londýnské burzy (cca 08:00 UTC) lze zaznamenat skokový nárůst objemů. Pro tuto seanci je charakteristické zvýšená likvidita a volatilita. Nejvíce se zde obchoduje forex (EUR, GBP, CHF), evropské indexy (DAX, FTSE), často dochází k prudkým pohybům při zveřejňování makrodat (PMI, inflace, nezaměstnanost).

Americká seance

Obchodování: cca 13:30–21:00 UTC, hlavní akciové trhy od cca 14:30 UTC

Po otevření newyorské burzy (NYSE, NASDAQ) se trhy často rozproudí na maximum. Evropa je stále aktivní, což vytváří vysokou obchodní aktivitu v první části americké seance. Charakteristické jsou pro tuto seanci vysoká likvidita, často výrazné cenové pohyby při zveřejňování amerických makrodat, výdělků firem či proslovech z Fedu. Nejvíce se tady obchodují akcie US společností, US indexy (S&P 500, Dow Jones, NASDAQ), USD páry a komodity (např. ropa, zlato).

Proč je časování vstupů a výstupů důležité?

Časování obchodů zásadně ovlivňuje potenciální zisk i riziko. Vysoká volatilita totiž může znamenat příležitost pro rychlý zisk, ale i prudké ztráty. Naopak nízká v méně aktivních časech sice sníží pravděpodobnost dramatických skoků cen, ovšem zároveň může zpomalit dosažení cílů.

Klíčové je proto sledovat, kdy se otevírají burzy, kdy jsou zveřejňována důležitá data (nezaměstnanost, úrokové sazby centrálních bank) a v neposlední řadě překryvy seancí (při překryvu evropské a americké seance totiž trh dosahuje často nejvyšší likvidity a objemu obchodů).

Jak obchodní styl sladit s burzovními hodinami?

Každý obchodník má jiné preference, cíle a časové možnosti. Někdo se zaměřuje na rychlé intradenní obchody, jiný preferuje klidnější swingové strategie v rámci několik dní. Jak se tedy jednotlivé přístupy, obchodní styly, liší?

Intradenní obchodníci

  • Zaměřují se na nejaktivnější části dne (např. překryv seancí), kdy lze čekat rychlé pohyby
  • Krátkodobé strategie, jako je skalpování či breakout trading, lépe fungují u vyšší volatility

Intradenní obchodníci

  • Nemusí neustále sledovat trh, spíše vyhledávají významné cenové úrovně a důležité události
  • Správné načasování vstupu na základě rytmu burz jim pomáhá snížit riziko vstupu do obchodu

Dlouhodobí investoři

  • Nejsou tolik závislí na přesném čase během dne, protože jejich pozice trvají měsíce až roky
  • I tak mohou využít znalost rytmů k lepšímu načasování vstupu či výstupu (třeba před reporty)

Shrnutí problematiky seancí a časování

Pochopení hlavních světových obchodních seancí a jejich významu je neocenitelným nástrojem pro efektivnější obchodování. Díky znalosti, kdy se na trhu vyskytuje nejvíce příležitostí a kdy naopak aktivita klesá, můžete lépe plánovat své obchody, přizpůsobit se aktuální likviditě a volatilitě a v konečném důsledku zlepšit své výsledky.

Ve 3. díle našeho Průvodce pro burzovní začátečníky se můžete těšit na téma Základy perfektní analýzy burzy. Pokud nechcete otálet, ale ani se nic víc učit, je tu samozřejmě naše platforma, kde si jen vyberete slot (kompletně připravený burzovní obchod) a pošlete do něj vklad. O vše ostatní už se pak postarají jako vždy postarají naši tradeři.

Chcete si sáhnout na bohatství?
Těžte burzu s naším XDIGRem!

Založit účet Zobrazit sloty